Dlaczego warto mieć kartę parkingową

Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód)

Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

 • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
 • osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.

Wyobraźcie sobie, że my staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami takowej karty. Starałam się o nią kiedy Laurka skończyła pół roczku i uzyskaliśmy pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności.  Niestety bez skutku. Karta się nie należała. Powód? Bo jest za mała i można ją nosić. Tak.. ją można nosić owszem.. Gdyby odłączyć respirator, wozek inwalidzki, w który pakujemy inne niezbędne sprzęty to tak, zgadzam się można ją nosić… Trudno.

Tym razem na szczęście Laurce została przyznana karta parkingowa i zaczęliśmy już z niej korzystać, oczywiście tylko wtedy gdy w aucie jest Laurka. W żadnym innym wypadku nie możemy, a nawet nie chcemy korzystać z uprawnień Laurki. Jednak problem z „darciem pap” przechodniów się nie skończył. Czasami stawiam auto przed klatką, żeby móc włożyć Laurę z całym sprzętem. (Nie wyobrażam sobie nosić daleko tego wszystkiego). Słyszę komentarze typu: „Może do klatki jeszcze wjedziesz?!”, „Na lewarek i koła poodkręcać!” „Bliżej się nie dało?”. Kurwa przecież stoję tam krócej niż godzinę, przecież już mam kartę, która uprawnia mnie do stawania na zakazie w razie potrzeby. Przyklejona do szyby a jednak jakaś taka niewidzialna…

Niestety karta działa na przepisy(mandatu nie dostanę), nie na ludzi.

 

Znów trochę faktów :

Co daje karta parkingowa?

Osoba niepełnosprawna mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

Przepis ten dotyczy również:

 • kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się,
 • pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostających pod opieką tych placówek.

Wszystkie przepisy dotyczące karty parkingowej stosują się także do osób, które posługują się kartą parkingową wydaną poza granicami Polski.

Kartę parkingową należy umieścić za przednią szybą pojazdu samochodowego, w miejscu widocznym, eksponując jej zabezpieczenia, tak, by możliwe było odczytanie jej numeru i daty ważności.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

 • B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
 • B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
 • B-3a zakaz wjazdu autobusów
 • B-4 zakaz wjazdu motocykli
 • B-10 zakaz wjazdu motorowerów
 • B-35 zakaz postoju
 • B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
 • B-38 zakaz postoju w dni parzyste
 • B-39 strefa ograniczonego postoju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *